هزینه تحصیل در ایتالیا

 

کشور ایتالیا پس از کشورهای استرالیا و کانادا رتبه سوم را در زمینه پذیرش آسان دانشجویان دارد. امکان تحصیل رایگان در ایتالیا با دریافت برخی از بورسیه‌های تحصیلی ایتالیا امکان‌پذیر است. یکی از محبوب‌ترین و معروف‌ترین این بورسیه‌ها، بورسیه DSU یا بورسیه استانی ایتالیا است. دریافت این بورسیه در تمامی مقاطع تحصیلی امکان‌پذیر است و به دانشجویانی با شرایط مالی ضعیف تعلق می‌گیرد. هزینه زندگی دانشجویی در کشور ایتالیا در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی مقرون به صرفه‌تر است. پس اگر به فکر تحصیل در ایتالیا هستید تا انتهای این نوشتار همراه ما باشید.

 

فهرست مطالب

 • سیستم آموزشی درایتالیا
 • مزایای تحصیلی در ایتالیا
 • بهترین دانشگاه های ایتالیا
 • هزینه های تحصیل در ایتالیا
 • نمره آیلتس برای تحصیل در ایتالیا
 • ویزای تحصیلی ایتالیا
 • پاسخ به برخی سوالات متداول درباره تحصیل در ایتالیا

 

 

سیستم آموزشی در ایتالیا

شبکه آموزشی ایتالیا بسیار گسترده است؛ در سیستم آموزشی دانشگاهی این کشور دانشگاه‌های خصوصی و دولتی، دانشجوی بین‌المللی جذب می‌کنند. برخلاف قوانین آموزشی بسیاری از کشورها، پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی شرط معدل و سن ندارد؛ اما نمره مدرک زبان ایتالیایی یا انگلیسی در هر دو مرحله اهمیت ویژه‌ای دارد.البته با وجود اینکه ارائه مدرک زبان برای دریافت پذیرش الزامی نیست، اما باید توجه داشت که ارائه نمره معدل بالا در مدرک تحصیلی تاثیر مثبتی روی نظر نهایی مسئولان پذیرش تحصیلی و آفیسر ویزای تحصیلی خواهد داشت.

برای تحصیل در کشور ایتالیا در برخی رشته‌ها مانند رشته‌های زیرمجموعه علوم پزشکی و مهندسی و برای بهترین دانشگاه ها باید در آزمون ورودی شرکت کرد، اما در کلِ دریافت پذیرش تحصیلی برای تحصیل در رشته‌های دیگر دانشگاه های ایتالیا نیازی به شرکت در آزمون ورودی نیست.

شرایطی که سیستم آموزشی ایتالیا برای صدور پذیرش تحصیلی و اپلای در نظر گرفته چندان پیچیده نیست؛ برای دانشجوی بین‌المللی، ایتالیا یکی از میزبان‌های خوب و بی‌دردسر مهاجرت تحصیلی برشمرده می‌شود.

تحصیل در ایتالیا

 

بهترین دانشگاه های ایتالیا

دانشگاه‌های ایتالیا اعتبار علمی خوبی در سطح جهان دارند و از این رو تحصیل در این دانشگاه‌ها به یافتن شغل مناسب در بسیاری از کشورهای دنیا کمک می‌کند. درمجموع ٣٠ دانشگاه در ایتالیا وجود دارند. از مجموع ٣٠ دانشگاه در ایتالیا، ١٢ دانشگاه در لیست ۵٠٠ دانشگاه برتر جهان قرار دارند.

اعتبار دانشگاه‌های ایتالیا تنها به چند رشته محدود نمی‌شوند. در دانشگاه‌های این کشور، رشته‌های متنوعی با کیفیت مناسب و استانداردهای روز جهانی ارائه می‌شوند. لازم به ذکر است که بسیاری از این رشته‌ها در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. در ادامه اسامی دانشگاه‌های برتر ایتالیا در سال ۲۰۲۳، را بیان می کنیم:

 • دانشگاه پلی تکنیک میلان
 • دانشگاه بولونیا
 • دانشگاه ساپینزا رم
 • دانشگاه پادوا
 • دانشگاه میلان
 • دانشگاه پلی تکنیک تورین
 • دانشگاه پیزا
 • دانشگاه فدریکو دوم (ناپل)
 • دانشگاه ترنتو
 • دانشگاه جنوا
 • داشگاه فرارا

بیشتر بخوانید: بهترین رشته های تحصیلی در ایتالیا

هزینه‌های تحصیل در ایتالیا

اگر به دنبال تحصیل ارزان‌ قیمت در اروپا هستید، باید تحصیل در ایتالیا را در نظر بگیرید. این کشور محل استقرار قدیمی‌ترین دانشگاه‌های جهان است که تحصیلات با کیفیت بالا و شهریه پایین را ارائه می‌دهند. همچنین از سفر و گشت و گذار در فرهنگ غنی و تاریخ شهرهای ایتالیا لذت خواهید برد.

اگرچه هزینه‌های تحصیل مقرون به‌صرفه است، اما هزینه‌های دیگری نیز وجود دارند؛ مانند محل اقامت، غذا، حمل‌ونقل، کتاب و سایر موارد. در زیر، ما اطلاعات بیشتری در مورد شهریه و هزینه‌های زندگی در ایتالیا را ارائه خواهیم داد.

هزینه تحصیل در مدارس خصوصی و شبانه‌روزی ایتالیا به صورت میانگین از ٢۵ هزار یورو در سال شروع می‌شود. هزینه‌های تحصیل در مدارس بستگی به این دارد که این مدارس در کدام یک از شهرهای کشور ایتالیا واقع شده است. هزینه‌ای که بابت شهریه به مدارس پرداخت می‌شود، هزینه تحصیل و زندگی را با هم شامل می‌شود. کیفیت خدماتی که این مدارس ارائه می‌دهند و همچنین سطح علمی و اعتبار این مدارس در مقدار شهریه تاثیر دارد.

شهریه دانشگاه‌های دولتی ایتالیا بین ۹۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو در سال است، در حالی که  هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی ایتالیا سالانه ۶۰۰۰ یورو تا ۲۰۰۰۰ یورو است. به‌علاوه میانگین هزینه زندگی در کشور ایتالیا برای یک دانشجوی خارجی حدود ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ یورو در ماه است.

 

موسسه مهاجرت به ایتالیا

 

نمره آیلتس برای تحصیل در ایتالیا

زبان تدریس در دانشگاه های ایتالیا انگلیسی و ایتالیایی اعلام شده است؛ در سال‌های اخیر به دلیل جذب دانشجوی بین‌المللیِ بیشتر، تعداد دانشگاه‌های انگلیسی زبان ایتالیا برای اپلای افزایش یافته‌اند.

برای تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان باید مدرک معتبر و بین‌المللی زبان انگلیسی و برای تحصیل به زبان ایتالیایی باید مدرک معتبر زبان ایتالیایی ارائه داد. البته در مقاطع عالی تاکید زیادی روی ارائه مدرک زبان وجود ندارد؛ در صورتی که متقاضی توانایی درک دروس را نداشته باشد، باید در دوره زبان مربوطه شرکت کند. اما به طور کلی نمره آیلتس برای تحصیل در ایتالیا بسته به دانشگاه و رشته تحصیلی ۵.۵ تا ۶.۵ اعلام شده است.

معمولاً هر ساله در سفارت ایتالیا دوره‌های زبان ایتالیایی برگزار می‌شود. در سیستم آموزشی موسسه زبان سفارت سه کتاب از مجموعه Espresso آموزش داده می‌شود و در نهایت نمره کسب شده از آزمون نهایی Esterni سرنوشت اپلای ایتالیا و ویزای تحصیلی متقاضی را تعیین می‌کند. حداقل نمره قبولی از این آزمون ۱۶۰ از ۲۰۰ اعلام شده است.

 

کسب اطلاعات دقیق ←جزییات جدول هزینه های تحصیل در ایتالیا

ویزای تحصیلی ایتالیا چگونه است؟

اصل مدارک ارسال شده توسط متقاضی پذیرش تحصیلی و ترجمه آن‌ها در سفارت ایتالیا مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌گیرد. بر اساس قوانین آموزشی کشور ایتالیا، پس از تایید مدارک در سفارت متقاضی اجازه ثبت نام نهایی در دانشگاه را دارد. پس از دریافت پذیرش تحصیلی اولیه از سوی دانشگاه، متقاضی می‌تواند برای درخواست ویزای تحصیلی کشور ایتالیا اقدام کند. برای این منظور ابتدا باید لیست مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی را از سایت سفارت دریافت و با تکمیل و ترجمه آن در سایت سفارت ایتالیا بارگذاری کند.

یکی از مدارک مهم در این مرحله اثبات پوشش هزینه‌های تحصیل و زندگی در ایتالیا در طول دوره است. بر اساس قوانین مهاجرتی کشور ایتالیا، فرد ثالثی باید با ضمانت‌نامه محضری تمامی هزینه‌های مربوط به زندگی و تحصیل متقاضی در طول دوره را به عهده بگیرد. همراه با این گواهی باید موجودی بانکی فرد ضامن، گردش حساب ۳ ماهه و درآمد ماهیانه او برای کارگزاری ارسال شود.

در پروسه درخواست ویزای تحصیلی کشور ایتالیا متقاضی باید در جلسه مصاحبه حضوری شرکت کند. البته برخی از متقاضیان از این قانون مبرا هستند؛ افرادی که تجربه تحصیل در مدارس و موسسات آموزشی ایتالیایی را در سوابق تحصیلی خود ارائه دهند، متقاضیانی که دیپلم زبان و فرهنگ ایتالیایی را از دانشگاه‌های مخصوص اتباع خارجی این کشور دریافت کرده باشند و متقاضیانی که گواهینامه مهارت زبان ایتالیایی سطح C1 و C2 را مطابق با شورای اروپا CLIQ کسب کرده باشند، شامل این تبصره می‌شوند.

برخی سوالات متداول درباره تحصیل در ایتالیا

 • آیا ایتالیا برای دانشجویان ارزان است؟
  ایتالیا یکی از ارزان ترین کشورهای اروپا برای تحصیل در خارج از کشور هم از نظر شهریه و هم از نظر هزینه های زندگی است. همچنین می توانید برای کمک هزینه تحصیلی خود در ایتالیا برای کمک هزینه تحصیلی درخواست دهید..

 

 • آیا تحصیل در ایتالیا ایده خوبی است؟
  ایتالیا واقعا دانشجو پسند است. به همین دلیل است که شما باید بروید و در این کشور تحصیل کنید! راستش را بخواهید، ایتالیا ترکیبی عالی از شهریه های عالی، زندگی دانشجویی سرگرم کننده، هزینه های کم زندگی، و تجربیات شگفت انگیز دانشجویی است.

 

 • اجازه کار در حین تحصیل در ایتالیا چگونه است؟

دانشجویان خارجی که خارج از اتحادیه اروپا برای تحصیل به این کشور مراجعه می‌کنند، برای دریافت اجازه کار در حین تحصیل باید مدارکی را به اداره پست تحویل داده، پس از آن            محدودیتی برای انتخاب شغل خود نخواهند داشت. اجازه کار برای دانشجویان مقاطع مختلف حداکثر ٢٠ ساعت در هفته است.

 

 • آیا می توانم در حین تحصیل خانواده ام را به ایتالیا بیاورم؟
  ویزا برای اعضای خانواده همراه (“familiari al seguito”) به شهروندان غیر اتحادیه اروپا اجازه می دهد تا به همراه اعضای خانواده خود وارد ایتالیا شوند. حتی کسانی که دارای ویزای تحصیلی هستند در موارد و شرایطی که قانون پیش بینی کرده است می توانند برای همراهی اعضای خانواده درخواست ویزا کنند.

 

مهاجرت یک تصمیم مهم می باشد که مستلزم بررسی های گوناگون در حیطه مقصد می باشد. گروه مهاجرتی الترا گروپ قدم به قدم همراه شما خواهد بود.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیبازگشت به بالاتماس