پزشکی در ایتالیا

 

تحصیل پزشکی در خارج از کشور چالش مهمی است که دانشجویان در نقاط مختلف جهان با آن روبرو هستند. این مشکل تنها محدود به کشورهای در حال توسعه نیست. با این حال، بسیاری از کشورهای در حال پیشرفت هزینه زندگی گرانی برای دانشجویان پزشکی دارند. با این حال، چندین فرصت بورسیه تحصیلی در ایتالیا به دانشجویان پزشکی کمک می کند تا بدون مانع قابل توجهی زندگی کنند.

نکته مهم این است که بورسیه تحصیلی در ایتالیا معمولاً تمام هزینه های زندگی را پوشش نمی دهد. با این وجود، نیازهای اساسی مانند غذا و هزینه های اقامت را می توان با این بورسیه ها تامین کرد. برخی از پیشنهادات فقط برای دانش آموزان با استعداد معتبر است و می تواند مبلغ بسیار بالاتری را در مقایسه با دیگران ارائه دهد. به منظور دریافت بورس تحصیلی مبتنی بر شایستگی، از دانشجویان انتظار می رود که شایستگی علمی و مهارت های با کیفیت در این زمینه داشته باشند. تعداد در دسترس بودن محدودتر از سایرین است.

معرفی چند بورسیه تحصیلی ایتالیا پزشکی

کمک هزینه‌های تحصیلی ارائه شده به دانشجویان ‌بین‌المللی در رشته پزشکی و زیر شاخه‌های آن، توسط دولت ایتالیا و همچنین دانشگاه‌های این کشور ‌اعطاء می‌گردند. مبلغ و شرایط هر کدام از انواع بورسیه تحصیلی ایتالیا پزشکی با توجه به دانشگاه محل تحصیل، شرایط دانشجو، رشته و مقطع تحصیلی ممکن است متفاوت باشد. در این قسمت به معرفی چند بورسیه تحصیلی ایتالیا پزشکی‌ می‌پردازیم که داوطلبان زیادی‌ درخواست بهره‌مندی از آنها را دارند.

 

بورسیه دولتی MACI 

این کمک هزینه تحصیلی به آن دسته از دانشجویان ‌بین‌المللی که در رشته‌ پزشکی و زیر شاخه‌های آن مشغول به تحصیل باشند، ‌اعطاء می‌گردد. مبلغ این کمک هزینه به ارزش ۹,۰۰۰ یورو است ودانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی یعنی مقطع کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌گردد. یکی از شرایط بهره‌مندی از این کمک هزینه تحصیلی داشتن حداکثر سن ۲۸ سال برای مقطع کارشناسی ارشد و داشتن حداکثر ۳۰ سال برای دانشجویان مقطع دکترا است. تسلط به زبان انگلیسی یکی از شرایط بهره‌مندی از این بورسیه بوده و دانشجویان باید مدرک معتبری که تسلط آنها به زبان انگلیسی را اثبات کند، ارائه دهند.

 

بورسیه دولتی  DSU

این بورسیه تحصیلی نیز از طریق دولت ایتالیا به دانشجویان ‌بین‌المللی ‌اعطاء می‌گردد. مبلغ و شرایط اعطای این کمک هزینه با توجه به شرایط دانشجو می‌تواند متفاوت باشد. اما به طور میانگین می‌توان گفت که دانشجویان ‌بین‌المللی می‌توانند از این کمک هزینه تحصیلی به ارزش ۶,۰۰۰ یورو برخوردار نشوند. این نوع بورسیه تحصیلی ایتالیا پزشکی به تعداد محدودی از داوطلبان ‌اعطاء می‌گردد. بنابراین داوطلبان به صورت رقابتی مورد ارزیابی و سنجش قرار می‌گیرند و در صورت کسب رتبه و امتیاز لازم می‌توانند کمک هزینه را دریافت کنند. لازم به ذکر است که بورسیه تحصیلی ایتالیا پزشکی به آن دسته از دانشجویانی که درآمد سالیانه خانوادگی آنها زیر ۵۰,۰۰۰ باشد ‌اعطاء می‌گردد و دانشجویان باید مدارک لازم جهت اثبات ادعای خود را ارائه دهند.

 

بورسیه بولونیا

بورسیه بولونیا یک کمک هزینه تحصیلی بسیار معروف درایتالیا است که شامل حال دانشجویان بین‌المللی نیز می‌شود. این کمک هزینه تحصیلی به دانشجویانی که در رشته‌های مختلف از جمله رشته پزشکی و زیر شاخه‌های آن در دانشگاه‌های ایتالیا مشغول به تحصیل باشند، ‌اعطاء می‌گردد. این بورسیه تحصیلی نیز رقابتی است و در اختیار تعداد محدودی از دانشجویان بین‌المللی قرار می‌گیرد. بنابراین دانشجویان باید دارای یک رزومه تحصیلی قوی باشند تا بتوانند رتبه و امتیاز لازم برای کسب این کمک هزینه تحصیلی را به دست بیاورند. مبلغ کمک هزینه تحصیلی بولونیا به ارزش ۱۱,۰۰۰ یورو است. یکی از شرایط لازم برای بهره‌مندی از بورسیه بولونیا کسب نمرات مورد قبول در آزمون SAT یا آزمون GRE است. همچنین، این کمک هزینه تحصیلی به آن دسته از داوطلبانی که حداکثر ۳۰ سال سن داشته باشند ‌اعطاء می‌شود.

 

بورسیه تحصیلی  EDISU Piedmont

این کمک هزینه تحصیلی در اختیار آن دسته از دانشجویان ‌بین‌المللی که اهل کشورهای اتحادیه اروپا نیستند و در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، و دکترا به ادامه تحصیل به صورت تمام وقت در یکی از دانشگاه‌های عضو پیدمونت مانند دانشگاه تورینو یا دانشگاه پیدمونت شرقی می‌پردازند، تعلق پیدا می‌کند. به منظور بهره مندی از این کمک هزینه تحصیلی، دانشجویان باید واجد شرایط تعیین شده توسط دانشگاه باشند. باید اضافه کرد که دانشجویان در حال تحصیل در دوره‌های نیمه وقت نیز می‌توانند در مقطع کارشناسی نسبت به دریافت این کمک هزینه تحصیلی اقدام کنند. مبلغ و شرایط بورسیه تحصیلی ایتالیا پزشکی به شرایط هر دانشجو بستگی خواهد داشت. بورسیه تحصیلی پیدمونت کمک هزینه تهیه مسکن دانشجویی را نیز تحت پوشش قرار می‌دهد.

 

 

مزایای تحصیل در ایتالیا

 • تعداد بالای دانشگاه های برتر با محیطی بین المللی
 • دسترسی به تحصیل ارزان و رایگان
 • امکان سفر به سراسر کشور
 • تعداد بالای دوره های تحصیلی به زبان انگلیسی
 • یادگیری زبان ایتالیایی

 

 

آزمون های مورد نیاز برای تحصیل در ایتالیا

 • آزمون Esterni یا Chils :

  یکی از راه های گرفتن ویزا تحصیلی برای تحصیل در ایتالیا از سفارت ایتالیا گذراندن دوره های زبان ایتالیایی و نمره قبولی در آزمون (Esterni) می باشد.

  این آزمون در مدرسه ایتالیایی و سفارت ایتالیا برگزار می شود. در این آزمون ها مهارت های خواندن، نوشتن، صحبت کردن و گوش دادن مورد بررسی قرار می گیرد).

  (مدرک (Chils) مدرک رسمی است که سطح شناخت و توانایی فرد را از زبان ایتالیایی را با روش های علمی ارزیابی می کند.)

  این آزمون هر سال دو مرتبه در ماه های (آذر- دی) و (خرداد – تیر) برگزار می شود. این امتحان یک بار نیز در اسفند برگزار می شود که شرط شرکت در این امتحان گذراندن حداقل یک مهارت در امتحانات برگزار شده در آذر و خرداد ماه می باشد.

  در حال حاضر ۴ ترم A1 و A2 و B1 و B2 دوره مکالمه + اطلاعات عمومی و دوره های آلفا تست (آمادگی برای امتحانات ورودی دانشگاه های معماری، پزشکی و مهندسی) به درخواست متقاضیان در مدرسه ایتالیایی برگزار می شود. امتحانات پایانی ترمهای A1, A2, B1 توسط مدرسه طراحی و ارزیابی می شود. امتحان سطح B2 در مدرسه ایتالیایی Siena توسط دانشگاه زبان های خارجی  برگزار می شود.

   

رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروســازی در دانشگاه های ایتالیا به زبان های انگلیسی و ایتالیایی برگزار می شود و شرط ورود به این رشته ها و تحصیل در ایتالیا قبولی در آزمون ورودی مربوط به آن می باشد.

آزمون آی مت

 

 • آزمون IMAT

برای متقاضیان رشته های پزشکی،دندانپزشکی و داروسازی به زبان انگلیسی در ایتالیا برگزار می شود. برای در خواست رشته های پزشکی و دندانپزشکی باید IMAT بوده شرکت نموده و قبول شوید. این آزمون بین المللی توسط وزارت آموزش ایتالیا (Miur) با همکاری مرکز آموزشی و خدمات پزشکی کمبریج به زبان انگلیسی ارائه می شود واز این طریق متقاضیان تحصیل پزشکی و جراحی را در برخی از دانشگاه های معتبر ایتالیا را گزینش می کنند.  آزمون IMAT یک آزمون کتبی و شامل ۶۰ سوال پنج گزینه ای در چهار بخش است.  و زمان  آن ۱۰۰ دقیقه  به زبان انگلیسی برگزار می شود و قبولی آن در جهت گرفتن پذیرش در رشته های گروه پزشکی ایتالیا ضروری است.

 

اسامی ۱۰ دانشگاه دولتی در ایتالیا که رشته پزشکی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند:

بورسیه پزشکی در ایتالیا

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیبازگشت به بالاتماس