صفر تا صد ویزای تحصیلی ایتالیا

اخذ پذیرش ویزای تحصیلی ایتالیا در تهران را می‌توان مهم ترین مرحله در روند اعزام دانشجو ایرانی به ایتالیا دانست.

جالب است که بدانید سفارت ایتالیا در کشور ایران از منظر راحتی صدور ویزای تحصیلی دارای جایگاه خوبی است. به عنوان مثال عدم سخت گیری در مرحله مصاحبه، رزرو وقت در نزدیک‌ترین تایم (یک ماه بعد از اقدام به رزرو) و از همه مهم‌تر بلوکه نشدن پول جهت صدور ویزای تحصیلی جزو این موارد است. رویای بسیاری از علاقمندان به تحصیل در خارج از کشور، تحصیل در یکی از کشورهای اروپایی با اخذ کمک هزینه جهت ادامه تحصیل است.

اما اکثر کشور‌های اروپایی پذیرش سختی دارند و یا در قسمت صادر شدن ویزای تحصیلی بسیار سخت‌گیر هستند یا دانشگاه‌های معتبری ندارند. کشور ایتالیا به علت داشتن دانشگاه‌های معتبر و سهولت در صدور ویزا، مقصدی بسیار خوب برای متقاضیان به تحصیل در خارج کشور و اروپا است. دقت کنید که با داشتن ویزای تحصیلی ایتالیا می‌توان در تمامی کشورهای حوزه شینگن بدون محدودیت تردد کرد. پس اگر به دنبال کامل‌ترین و به روزترین اطلاعات در مورد ویزای تحصیلی ایتالیا وشرایط تحصیل در آن هستید، در این مطلب پاسخ پرسش‌های خود را پیدا خواهید کرد.

تماس بگیرید

گروه مهاجرتی الترا در این مطلب سعی کرده­ به تمامی سوالات جواب بدهد و اطلاعات ارزشمندی در اختیار شما بگذارد. 

نحوه درخواست ویزای تحصیلی ایتالیا

بعد از گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیا می‌توان جهت اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا اقدام کرد.

دانشجویانی که قصد دارند ترم اول در دانشگاه‌های ایتالیا ثبت‌نام کنند، باید درخواست خود را در سایت universitaly.it ثبت نمایند.

البته برای ثبت‌نام در دوره‌های آموزشی موسسات زیر دانشجویان باید درخواست خود را به طور مستقیم از طریق ایمیل با سفارت درمیان بگذارند:

 • موسسات آموزش عالی هنری، موسیقی و رقص (AFAM)
 • دوره‌های آموزشی تخصصی روان درمانی
 • دوره‌های تخصصی فنی فوق دیپلم که توسط موسسات فنی عالی برگزار می‌شوند (ITS)
 • مدارس دوره متوسطه برای تربیت میانجیان زبانی (مترجمین و مشاوران زبانی)

 

انواع ویزا تحصیلی ایتالیا

انواع ویزای تحصیلی ایتالیا به شرح زیر است:

 • ویزای تحصیلی کوتاه‌مدت (ویزای C): این ویزا برای تحصیل در ایتالیا به مدت حداکثر ۹۰ روز صادر می‌شود. متقاضیان این ویزا باید مدارکی مانند نامه پذیرش از دانشگاه، مدرک زبان، مدرک تمکن مالی و بیمه درمانی ارائه دهند.
 • ویزای تحصیلی بلندمدت (ویزای D): این ویزا برای تحصیل در ایتالیا به مدت بیش از ۹۰ روز صادر می‌شود. متقاضیان این ویزا باید مدارکی مانند نامه پذیرش از دانشگاه، مدرک زبان، مدرک تمکن مالی، بیمه درمانی و پاسپورت معتبر با اعتبار حداقل ۶ ماه ارائه دهند.

 مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

دانشجویان وقتی به سفارت ایتالیا مراجعه می‌کنند باید مدارک مورد نیاز که به شرح زیر هستند را حتما همراه خود داشته باشند:

 • گواهی سوء پیشینه، شناسنامه، پاسپورت، کارت ملی و عکس.
 • دیپلم و مدارک دانشگاهی و ریز نمرات
 • یک رزومه قوی که مورد تایید سفارت باشد
 • گواهی معتبر سوابق‌کاری
 • انگیزه‌نامه قوی
 • گواهی تمکن مالی معادل ۸٬۰۰۰ یورو
 • در صورت وجود مقالات معتبر منتشر شده
 • ترجمه ایتالیایی رسمی سوابق تحصیلی
 • مدرک زبان
 • نامه پذیرش از دانشگاه

بیشتر بخوانید:بورسیه پزشکی در ایتالیا

 

صفر تا صد ویزای تحصیلی در ایتالیا

 

شرایط دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا

افراد اگر واجد شرایط زیر باشند نیاز به مصاحبه سفارت نخواهند بود:

 • موفق به کسب دیپلم آموزشی درجه دوم ۴ یا ۵ ساله از مدارس ایتالیایی خارج از کشور، شده باشند.
 • کسب دیپلم زبان و فرهنگ ایتالیایی از دانشگاه‌های اتباع خارجی پروجا و سیه‌نا.
 • دانشجویانی که یکی از گواهینامه‌های مهارت زبان ایتالیایی سطح C1 و C2 شورای اروپا مطابق با سیستم کیفیت CLIQ را کسب کرده‌اند.

 مدرک زبان ویزای تحصیلی ایتالیا

مدرک آیلتس (IELTS) رایج‌ترین مدرک زبان مورد قبول جهت ویزای دانشجویی ایتالیا می‌باشد. حداقل نمره آیلتس مورد قبول برای اخذ ویزای دانشجویی ایتالیا بسته به رشته و مقطع تحصیلی یا دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارید بین ۶ تا ۷ (معمولا ۶.۵) است. مدرک زبان تافل (TOFEL) نیز یکی دیگر از مدارک زبان مورد قبول برای ویزای ایتالیا است. حداقل نمره تافل مورد نیاز برای اخذ آن بین ۷۰ تا ۸۰ است.

تحصیل بدون مدرک زبان در کشور ایتالیا

راهی برای تحصیل بدون مدرک زبان در ایتالیا وجود ندارد. اما تحصیل بدون مدرک زبان برای افرادی امکان‌پذیر است که مقطع تحصیلی قبلی آن‌ها به زبان انگلیسی بوده، یا زبان مادری آن‌ها انگلیسی است.

خوب است بدانید که شرط ارائه مدرک زبان برای تعدادی از دانشگاه‌های ایتالیا، که در زیر معرفی کردیم اجباری نیست.

 • بلونیا (University of Bologna)
 • میلان (University of Milan)
 • فلورانس (University of Florence)
 • پیزا (University of Pisa)
 • پادوا (University of Padua)
 • فدریکو دوم (University of Naples Federico II)
 • ترنتو (University of Trento)

حواستان باشد که این دانشگاه‌ها هم شرط مصاحبه تصویری دارند و مسئول پذیرش با صرف چند دقیقه تا چند ساعت از سطح تسلط شما به زبان آگاهی پیدا می‌کند. جالب است. اگر در مکالمه دچار ضعف هستید بهتر است آن را به سطح بهتری برسانید.

اگر قصد تحصیل به زبان ایتالیایی دارید، ارائه حداقل مدرک زبان ایتالیایی مورد قبول یعنی B2 الزامی می‌باشد.

 شرایط سنی

تقریبا هیچ کدام از مراکز آموزشی ایتالیا محدودیت سنی ندارند.

اما خوب است بدانید که شرایط سنی مناسب جهت ورود به دانشگاه‌های ایتالیا در مقطع کارشناسی، بعد از اتمام دوره دبیرستان است.

شرایط در مقطع کارشناسی برای متقاضیان بالای ۲۸ دارای ریسک است.

تمکن مالی برای دریافت ویزا تحصیلی ایتالیا

جهت درخواست ویزای تحصیلی ایتالیا، باید به ثبات مالی مورد نیاز برای زندگی و تحصیل در این کشور اثبات داشته باشید. همچنین باید مبلغ ۵۰ یورو پرداخت نمایید که غیر قابل استرداد است؛ این مبلغ جهت بررسی پرونده شما در سفارت ایتالیا دریافت می‌شود. در ضمن، ثبات مالی برای دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا شامل هزینه‌های تحصیلی و زندگی شما در این کشور است. بدین منظور، شما باید هزینه‌ی شهریه دانشگاه را پیش از ورود به ایتالیا پرداخت کرده یا مبلغ معادل آن را در حساب بانکی خود داشته باشید. علاوه بر این، باید اثبات کنید که برای هر ماهی که در ایتالیا می‌گذرانید، حداقل مبلغ ۴۵۰ یورو در حساب بانکی خود دارید. همچنین، لازم است قبل از ورود به ایتالیا، محل اقامتی مطابق با شرایط قانونی را تأمین کنید و برای بیمه سال اول نیز مبلغ ۱۵۰ یورو پرداخت نمایید.

ویزای تحصیل در ایتالیا

هزینه دریافت ویزا تحصیلی ایتالیا

یکی از موارد حیاتی که باید هنگام مهاجرت و اقامت تحصیلی در ایتالیا به آن توجه کنید، هزینه ویزای تحصیلی است. با توجه به پایین بودن هزینه ویزای تحصیلی ایتالیا، می‌توان این مورد را از جمله مزایای تحصیل در این کشور نام برد. هزینه ویزای تحصیلی ایتالیا شامل هزینه اخذ ویزا، کارمزد شرکت و هزینه اقامت است. هزینه درخواست ویزا و وقت مصاحبه ۵۷ یورو است که می‌توانید این مبلغ را به صورت آنلاین یا نقدی پرداخت کنید. همچنین، می‌توانید به دفتر کارگزاری CKGS مراجعه کنید تا هزینه کارمزد شرکت ۲۱ یورو را پرداخت کنید. پس از ورود به ایتالیا، برای اخذ اجازه اقامت، باید درخواست خود را ارسال کنید و هزینه این درخواست ۳۰ یورو است.

سوالات متداول

_ شرایط دریافت ویزای تحصیلی ایتالیا چگونه است؟ شرایط سنی، مدرک زبان، شرط معدل، شرایط مالی و رزومه کاری.
_ اخذ پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیا در مقطع کارشناسی چه شرایط سنی دارد؟ بهتر است حداکثر ۳۰ سال باشند.
_ مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا چیست؟ گواهی تمکن مالی، پذیرش معتبر، مدارک تحصیلی، انگیزه نامه قوی و مناسب، رزومه قوی، گواهی معتبر سوابق کاری و مدارک هویتی.

سخن پایانی

درست است که تحصیل در ایتالیا و ورود به دانشگاه‌های این کشور محدویت سنی ندارد. اما بهتر است مقطع تحصیلی را با دقت بیشتری انتخاب کنید تا مشکلی در روند صدور ویزای شما ایجاد نشود. همین‌طور که در این مطلب به آن اشاره کرده‌ایم ویزای تحصیلی ایتالیا نسبت به سایر کشورهای اروپایی راحت‌تر اخذ می‌شود. با توجه به توضیحات این کشور می‌تواند یک فرصت مناسب جهت تحصیل شما عزیزان باشد. در همین راستا گروه مهاجرتی الترا آماده پاسخ گویی تلفنی و حضوری به شما عزیزان است و انجام کلیه امور مربوط به پذیرش و اخذ ویزا و اقامت را به عهده دارد. هموطنان متقاضی تحصیل در دانشگاه ساساری کشور ایتالیا، می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به صورت حضوری به دفاتر گروه مهاجرتی الترا در شهرهای تهران، و آمل مراجعه نمایند.

الترا را در اینستاگرام دنبال کنید👣

گروه مهاجرتی الترا
گروه تخصصی اخذ اقامت تحصیلی و کاری در ایتالیا، روسیه، مجارستان و ترکیه
تهران، پاسداران شمالی، سه راه اقدسیه، جنب بانک صادرات، ساختمان ۷۵۰ ، طبقه ۱
آمل، خیابان هراز، آفتاب ۴۴، ساختمان نژاد، طبقه دوم

با ما در ارتباط باشید ۰۹۱۱۳۰۷۷۲۴۴

 

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیبازگشت به بالاتماس