مهاجرت به اروپا – معرفی کشورهای اروپایی

بهترین کشورهای اروپا

مهاجرت به اروپا امروزه طرف‌داران بسیاری دارد. زیرا اروپا شامل بیش از ۵۰ کشور مستقل می‌باشد که کشورهای بزرگ و مطرح مانند ایتالیا، اتریش، فرانسه، اسپانیا، بلژیک و لهستان را هم شامل می‌شود.

جالب است بدانید بعد از مهاجرت به آمریکا بیشترین مهاجرت در میان ایرانیان متعلق به کشورهای اروپایی بوده است. می‌توان گفت تا الان تقریبا ۲۹ درصد از ایرانیان به هر کدام از کشورهای اروپایی مهاجرت کرده‌اند.

در ادامه این مطلب شما با مهاجرت به اروپا، روش‌های مهاجرت به کشورهای اروپایی و گرفتن ویزای اروپا را به طور کامل آشنا می‌شوید.

ما، در گروه مهاجرتی الترا ضمن ارائه مشاوره، قوانین مهاجرتی را نیز در اختیار شما متقاضیان مهاجرت قرار می‌دهیم. راه‌های قانونی گوناگونی برای اخذ اقامت اروپا وجود دارد که در این مطلب با آن‌ها آشنا می‌شوید. خوب است بدانید برخی از این راه‌ها بسیار سریع و تقریبا در بازه ۲ ماه به نتیجه می‌رسند.

همراه من بیا تا اروپا را بهتر بشناسیم😊

 

فهرست

 1. دلایل مهاجرت به اروپا
 2. مدارک لازم برای مهاجرت به اروپا
 3. روش‌های مهاجرت به اروپا
 4. هزینه مهاجرت به اروپا
 5. بهترین کشور اروپایی برای مهاجرت
 6. مهاجرت به اروپا با کمترین هزینه
 7. هزینه‌های زندگی در اروپا
 8. سوالات متداول
 9. سخن پایانی

 

۱. دلایل مهاجرت به اروپا

یکی از دلایل مهاجرت به اروپا فاصله اندک این قاره با کشور ایران است؛ به طور مثال شما می‌توانید از یکی از غربی‌ترین بخش‌های اروپا با یک پرواز ۵ ساعت و ۳۰ دقیقه‌ای به ایران سفر کنید. این اتفاق برای آن‌ها که رفت و آمد زیادی به ایران دارند و یا صاحب کسب و کاری در ایران هستند، بسیار خوب است.

اگر بعد از مهاجرت قصد ادامه تحصیل دارید، خوب است بدانید شهریه پایین در عموم دانشگاه‌های اروپایی از دیگر دلایل مهاجرت به اروپا به شمار می‌رود. شما می‌توانید در کشورهای اروپایی با صرف هزینه معقول به تحصیل بپردازید. این هزینه‌ها در مقایسه با هزینه تحصیل در کانادا بسیار پایین‌تر است. در ضمن وجود بورسیه در عموم کشورها، به شما در تامین هزینه‌های تحصیل کمک می‌کند.

چند مورد از مهم‌ترین دلایل مهاجرت به اروپا شامل موارد زیر است:

 • بدون نیاز به ویزا می‌توان به کشورهای عضو شینگن سفر کرد
 • تحصیل رایگان
 • استفاده از خدمات رفاهی و بهداشتی به صورت رایگان
 • بهره‌مندی از تحصیل رایگان برای فرزندان
 • امکان خرید ملک، خانه و اتومبیل
 • دریافت اقامت کشورهای دیگر اروپایی در زمان کوتاه‌تر
 • در زمانی کوتاه امکان دریافت اقامت آمریکا وجود دارد
 • سفر آزادانه به کل اروپا

 

۲. مدارک لازم برای مهاجرت به اروپا

 

فرد متقاضی درخواست ویزا به موارد زیر نیاز دارد:

 • پاسپورت با حداقل دو صفحه خالی و ۳ ماه اعتبار
 • فرم درخواست ویزا برای خود شخص و افراد همراه
 • عکس جدید
 • اثرانگشت
 • پرداخت هزینه ویزا
 • بیمه پزشکی

برای مشاهده لیست کامل مدارک می‌توانید به وب‌سایت سفارتخانه کشور مراجعه کنید.

 

۳. روش‌های مهاجرت به اروپا

روش مهاجرت به اروپا

راه‌های زیادی وجود دارد که در ادامه آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

مهاجرت به اروپا از طریق کار

جهت اخذ ویزا و اقامت کاری کشورهای اروپایی، برای متقاضیان دو راه وجود دارد.

فرد متقاضی اخذ اقامت اروپا از طریق کار باید از یکی از کارفرمایان داخل کشورهای اروپایی دعوت‌نامه و یا پیشنهاد کاری داشته باشد. که در این صورت بر اساس دعوت نامه شغلی می‌تواند اقدام به دریافت ویزای کاری بنماید.

در غیر این صورت کشورهای آلمان و اتریش دارای ویزاهای جاب سیکر یا جستجوی کار هستند. یعنی فرد متقاضی مهاجرت از طریق کار می‌تواند در این دو کشور به مدت ۶ ماه به جستجوی کار بپردازد.

مدرک B1 آلمانی حداقل ۳ سال سابقه کار مرتبط و مدرک تحصیلی لیسانس حداقل شرایطی است که در کشور آلمان برای اخذ ویزای جاب سیکر مورد نیاز می‌باشد.

در کشور اتریش اعطای ویزای جستجوی کار طبق یک سیستم امتیازی انجام می‌شود. در واقع امتیازات بر اساس شرایط سنی، شرایط تحصیلی، سابقه کاری، سطح زبان و نوع رشته تحصیلی محاسبه می‌شود و در صورتی که فرد مورد نظر امتیازات لازم را کسب کند واجد شرایط دریافت ویزای جستجوی کار اتریش می‌باشد.

 

مهاجرت به اروپا از طریق سرمایه گذاری

یکی دیگر از روش‌های مهاجرت به اروپا اخذ اقامت اروپا از طریق سرمایه‌گذاری است.

متقاضیان در کنار حفظ سرمایه ابتدایی، به طور کلی دو هدف اخذ سود و اخذ اقامت را دنبال می‌کنند. مسیرهای مهاجرت به اروپا از راه سرمایه گذاری بسیار زیاد است. به شکلی که افراد می‌توانند متناسب با شرایط خود بهترین مسیر را انتخاب نمایند.

 • از طریق خرید ملک

 •  ثبت شرکت
 •  استارت آپ

 • مهاجرت به اروپا از طریق تمکن مالی

اخذ تابعیت از طریق تولد

سیستم اعطای تابعیت از طریق تولد در کشورهای مختلف از قانون خون و خاک پیروی می‌کند. کشورهای اروپایی از سیستم خون تبعیت می‌کنند. به این شکل که شخصی که در اروپا متولد می‌شود تنها در صورتی که پدر یا مادرش دارای اقامت دائم و یا تابعیت کشور باشند، واجد شرایط دریافت تابعیت و پاسپورت آن کشور هست. بنابراین اگر قصد اخذ اقامت دائم اروپا از طریق تولد را دارید باید بدانید که تولد در هیچ یک از کشورهای اروپایی منجر به اخذ اقامت دائم و یا تابعیت این کشور نمی‌شود.

 

مهاجرت به اروپا از طریق ازدواج

باید فرد متقاضی با شخصی که اقامت دائم یا تابعیت اروپا را دارد ازدواج کند تا واجد شرایط دریافت اقامت و تابعیت در کشور مورد نظر گردد.

در مرحله اول فردی که اقامت یکی از کشورهای اروپایی را دارد باید ثابت کند که تمکن مالی مبنی بر توانایی تامین هزینه‌های همسرش را دارد. بعد از طریق ارائه مدارک ازدواج می‌تواند مجوز لازم جهت ورود همسرش را نیز دریافت کند.

 

مهاجرت به اروپا از طریق پناهندگی

بر طبق کنوانسیون ۱۹۵۱ ژنو، تعدادی از کشورها به توافقاتی رسیدند، مبنی بر حمایت افرادی که در کشور خود به دلیل مواردی همچون اختلافات سیاسی، نژادی، عضویت در گروه‌های خاص و یا تبعیض‌های جنسیتی از حقوق اولیه خود در کشوری که زندگی می‌کنند برخوردار نیستند.

افراد اگر در کشور محل زندگی خود از امنیت جانی و مالی برخوردار نباشد و در خطر شکنجه باشند می‌توانند به یکی از کشورهای عضو کنوانسیون ژنو پناهنده شوند تا مورد حمایت واقع شوند.

این روش بسیار پرخطر و پر ریسک است حتی می‌تواند منجر به از دست رفتن جان فرد متقاضی مهاجرت به اروپا نیز گردد.

پیشنهاد می‌کنیم از سایر راه‌های جایگزین مانند روش‌های تولد، کار، ازدواج و سرمایه گذاری جهت مهاجرت اقدام گردد.

 

۴. هزینه مهاجرت به اروپا

هر کدام از روش‌های مهاجرتی به اروپا هزینه مخصوص به خود را دارند. به طور مثال جهت تحصیل در یک کشور اروپایی باید هزینه تحصیل، اسکان، تهیه موارد غذایی و پوشاک را پرداخت کنید. یا در روش سرمایه گذاری باید هزینه لازم برای خرید ملک، ثبت شرکت و غیره را داشته باشید. پس مقدار هزینه مهاجرت به اروپا را روش مهاجرتی مشخص می‌کند.

اما در یک دسته‌بندی هزینه‌ها را می‌توان به این شکل دسته‌بندی کرد:

 • هزینه‌های گرفتن ویزای موقت اولیه
 • هزینه اقامت و مسکن
 • مخارج مربوط به همراهی خانواده
 • تبدیل ویزای موقت به ویزای دائم
 • هزینه مربوط به بحث سرمایه‌گذاری و تمکن مالی در برخی روش‌های مهاجرت

 

۵. بهترین کشور اروپایی برای مهاجرت

ایتالیا کشوری است برای دانشجویانی که می‌خواهند بورسیه دریافت کنند.

در فرانسه به شما کمک هزینه اجاره خانه به صورت ماهیانه داده می‌شود.

اسپانیا کشوری است که هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ۸۰۰ تا ۴ هزار و ۵۰۰ یورو است و هزینه زندگی هم بین ۱۲ تا ۱۵ هزار یورو متغیر است.

در کشور اتریش هزینه تحصیل ۱۵۰۰ یورو در سال می‌باشد.

لهستان کشوری است که هزینه‌های تحصیل به زبان خود این کشور رایگان است.

در بلژیک هزینه زندگی تقریبا ۱۱ هزار یورو در سال است.

 

۶. مهاجرت به اروپا با کمترین هزینه

روش‌هایی مانند سرمایه‌گذاری در میان تمام روش‌های مهاجرت از همه بیشتر هزینه دارد؛ اما در این بین روش‌هایی مانند اخذ ویزای کار یا دریافت جاب آفر روش‌هایی ارزان جهت مهاجرت به اروپا هستند.

به شرطی که تحصیل در کشور مقصد رایگان باشد، تحصیل در اروپا هم می‌تواند یک روش کم‌هزینه و مناسب برای مهاجرت باشد. کشور‌هایی مانند فرانسه و اتریش این شرایط را دارند.

 

۷. هزینه‌های زندگی در اروپا

دولت برای کمک به شهروندان خود هزینه‌های مختلف زندگی را مانند هزینه مواد خوراکی به شدت کاهش داده است.

در کشور‌های اروپایی قیمت مسکن بسیار مناسب است و متقاضیان با هر میزان بودجه‌ای می‌توانند اقدام به خریداری خانه کنند. همچنین برای اجاره خانه نیز جای نگرانی وجود ندارد؛ زیرا برای هر قشر جامعه این مبلغ قابل پرداخت است.

هر ساله افراد زیادی به منظور درمان بیماری‌های خود به کشور‌های اروپایی مهاجرت می‌کنند. زیرا هزینه درمان بیماری‌های مختلف در این کشور‌ها بسیار مناسب است و به افراد فشار زیادی را وارد نخواهد کرد.

 

۸. سوالات متداول

 • مناسب‌ترین کشور اروپایی جهت کار کدام است؟ دانمارک و آلمان
 • بهترین راه برای گرفتن اقامت اروپا کدام است؟ باید با توجه به شرایط خود روش مناسب برای مهاجرت را انتخاب کنید.
 •  هزینه زندگی در کشورهای اروپا به طور میانگین چه میزان است؟ هزینه زندگی در گران‌ترین کشورهای اروپایی به صورت ماهیانه بین ۱،۵۰۰ تا ۲،۰۰۰ یورو است. در ارزان‌ترین کشورهای اروپایی این هزینه می تواند بین ۵۰۰ تا ۸۰۰ یورو در ماه باشد.

 

۹. سخن پایانی

گروه مهاجرتی الترا آماده پاسخ گویی تلفنی و حضوری به شما عزیزان است و انجام کلیه امور مربوط به پذیرش و اخذ ویزا و اقامت را به عهده دارد. می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر به صورت حضوری به دفاتر گروه مهاجرتی الترا در شهرهای تهران، و آمل مراجعه نمایند.

اگر قصد دارید که دانشجو یکی از کشورهای اروپایی باشید مطالب زیر برای شماست 😎

دانشگاه جنوا – آن‌چه باید بدانید

دانشگاه تورین ایتالیا – آن‌چه باید بدانید

 

الترا را در اینستاگرام دنبال کنید👣

گروه مهاجرتی الترا
گروه تخصصی اخذ اقامت تحصیلی و کاری در ایتالیا، روسیه، مجارستان و ترکیه
تهران، پاسداران شمالی، سه راه اقدسیه، جنب بانک صادرات، ساختمان ۷۵۰ ، طبقه ۱
آمل، خیابان هراز، آفتاب ۴۴، ساختمان نژاد، طبقه دوم

با ما در ارتباط باشید ۰۹۱۱۳۰۷۷۲۴۴

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیبازگشت به بالاتماس