آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های ایتالیا

آزمون‌‌های ورودی دانشگاه‌‌های ایتالیا از شروط اصلی پذیرش از دانشگاه‌های این کشور می‌باشد. جهت اجازه ورود به دانشگاه‌های کشور ایتالیا، در ابتدا دانشجو باید در آزمون‌های ورودی شرکت کنند.

امروزه به دلیل هزینه‌های پایین تحصیل در ایتالیا، نسبت به بقیه کشورهای اروپایی تبدیل به مقصدی محبوب برای دانشجویان بین‌المللی از جمله دانشجویان ایرانی تبدیل شده است.

گروه مهاجرتی الترا در این مقاله قصد دارد، نگاهی به آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های ایتالیا داشته باشد. شما جهت مشاوره به صورت رایگان می‌توانید با کارشناسان با تجربه ما در ارتباط باشید.

تا پایان این مطلب همراه ما باشید، تا تمام آنچه در ارتباط با این آزمون‌ها است را بدانید. همچنین می‌توانید پرسش‌های خود را در بخش دیدگاه‌ها برای ما بنویسید تا به آن‌ها پاسخ دهیم.

 

فهرست

 1. انواع آزمون‌های ورودی به دانشگاه‌های ایتالیا

 2. IMAT

 3. ALPHA TEST
 4. TIL

 5. Gmat

 6. TOLC

 7. سخن پایانی

 

 

۱. انواع آزمون‌های ورودی به دانشگاه‌های ایتالیا

معرفی آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های ایتالیا

همان‌طور که گفتیم هزینه‌های پایین تحصیل در ایتالیا، نسبت به بقیه کشورهای اروپایی کمتر است. برای همین دانشجویانزیادی خواهان ادامه تحصیل در ایتالیا هستند.

جهت پذیرش از دانشگاه‌های سطح اول و برتر کشور ایتالیا ابتدا باید در آزمون‌های ورودی نمره مناسب را کسب کنید. این نوع آزمون‌ها شامل موارد زیر است که در ادامه به طور دقیق به توضیح آن‌ها پرداخته‌ایم:

آزمون آیمت، تیل، جی‌مت، آلفا تست و آزمون تولک

 

۲. IMAT

یکی از انواع آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های ایتالیا است که مخفف کلمه­ International Medical Admissions Test می‌باشد. مختص دانشجویانی است که قصد دارند در مقاطع لیسانس و بالاتر رشته­‌های دندان‌پزشکی، داروسازی، پزشکی، جراحی و رشته‌های مرتبط با آن به تحصیل مشغول شوند.

هر سال، در ماه تیر (سوم تا ۲۵ جولای) شروع ثبت‌نام دانشجویان بین‌المللی و بومی در آزمون IMAT  می‌باشد. سپس در ماه شهریور (سپتامبر) زمان برگزاری خود آزمون است.

جهت ثبت‌نام می‌­توانید طبق تاریخی که توسط خود دانشگاه معین شده اقدام به ثبت‌نام کنید. به این نکته نیز توجه کنید که زمان ثبت‌نام قابل تمدید نیست.

 اگر قصد دارید در بیشتر از یک دانشگاه اقدام به ثبت‌نام در آزمون IMAT نمایید، هیچ ایرادی وجود ندارد چرا که زمان برگزاری آزمون هر دانشگاه­‌ با یک‌دیگر تداخلی نخواهند داشت.

کاربرد آزمون IMAT

 • باعث می‌شود به عنوان یک فردی حرفه­­‌ای در کشور ایتالیا شناخته شوید.
 • گزینه خوبی جهت پیدا کردن فرصت­‌های شغلی بهتر نیز هست.
 • شرکت­‌های برتر در کشور ایتالیا متوجه خواهند شد، سطح و دامنه­ ارتباطی شما حرفه­‌ای و پیشرفته است.
 • در تعیین شایستگی دانشجو جهت دریافت fund نیز تأثیرگذار می‌باشد.

این آزمون در بیشتر از ۲۰ کشور جهان در بیش از هزاران مؤسسه برگزار می‌شود و می‌توانید در هر جای دنیا که در این آزمون شرکت کنید. برخی از این کشورها جهت برگزاری آزمون IMAT عبارت‌اند از: سوئیس،برزیل، چین، کانادا، قبرس، فرانسه، آلمان، اسپانیا، هنگ‌کنگ، هند، پاکستان، اسرائیل، ایتالیا، آفریقای جنوبی، لهستان، ترکیه، امارات متحده‌­ی عربی، انگلستان و آمریکا است.

شرایط و قوانین آزمون IMAT

آزمون IMAT همانند تمامی آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های ایتالیا دارای شرایط و قوانین خاص خود می‌باشد، که هر فرد ملزم به رعایت آن‌ها است. شرایط و قوانین به شرح ذیل است:

 • برای آزمون IMAT هیچ محدودیت سنی وجود ندارد و توصیه شده است برای افراد فارغ التحصیل مقطع دبیرستان است.
 • زمان برگزاری آزمون همراه داشتن هایلایت، لاک غلط‌گیر و مداد رنگی ممنوع است.
 • اصل پاسپورت را همراه داشته باشید.
 • کپی پاسپورت پذیرفته نیست.
 • درب حوزه­‌ی امتحانی پس از زمان مقرر بسته می‌شود، اگر به موقع حاضز نشوید مبلغ پرداختی شما عودت داده نخواهد شد.
 • در زمان امتحان به هیچ وجه حق صحبت با سایر شرکت‌کنندگان را ندارید.
 • به همراه داشتن دیکشنری و وسایل الکترونیکی به شدت ممنوع است.

 

۳. ALPHA TEST

آلفا تست، جزو آزمون‌ها دانشگاه‌­های کشور ایتالیا است، که در دانشگاه‌های خصوصی و دولتی برگزار می‌شود و مختص دانشجویانی است که قصد دارند در رشته‌های دندان‌پزشکی، داروسازی، جراحی، پزشکی و رشته‌های مرتبط با آن و همین‌طور معماری تحصیل کنند.

کاربرد آزمون آلفا تست

مزایای این آزمون به طور کلی به شرح ذیل است:

 • داشتن نمره‌ی قبولی عالی در این آزمون به شما کمک می‌کند تا در دانشگاه‌های تراز اول مشغول به تحصیل گردید.
 • با قبولی در آن به عنوان فردی حرفه‌ای شناخته شوید.
 • جزو آزمون‌های معتبری است که در تعیین شایستگی شما جهت دریافت فاند تأثیرگذار است.

 

زمان برگزاری آزمون آلفا تست مقداری محدود است به شکلی که هر سال در ماه تیر (چهارم تا ۲۶ جولای) ثبت‌نام دانشجویان شروع می‌شود و ماه شهریور (۶ تا ۸ سپتامبر) خود آزمون برگزار می‌شود.

شرایط شرکت در آلفا تست

 • تمام افرادی که مقطع پیش دانشگاهی یا لیسانس را تمام کرده باشند، مجاز به شرکت در این آزمون هستند.
 • فرد متقاضی باید دارای پاسپورت معتبر باشد.
 • فرد متقاضی که تحصیلات عالی لیسانس را گذرانده و مدرک لازم برای ورود به دانشگاهش Alpha Test است، واجد شرایط شرکت در آزمون آلفا تست می‌باشد.
 • لازم است حداقل سطح زبان انگلیسی شما متوسط به بالا باشد.

 

۴. TIL

این آزمون مخفف عبارت test in laib می‌باشد. افرادی که قصد دارند در رشته‌های معماری و مهندسی در دانشگاه پلی تکنیک توربن تحصیل کنند نیاز است تا در این آزمون شرکت کنند.

جهت ثبت‌نام در این آزمون داشتن دیپلم دبیرستان (در هر رشته تحصیلی) کافی است.

 

۵. GMAT

آزمون دانشگاه‌های ایتالیا

آزمون «Graduate Management Admission Test» به معنای آزمونی جهت سنجش مهارت‌های شفاهی، کمی و قدرت تحلیلی فارغ‌التحصیلان مقطع لیسانس در رشته اقتصاد، MBA، MPA، امور مالی، حسابداری و غیره می‌باشد که جزو پرطرفدارترین و معتبرترین مدارک تحصیلی در دنیا است. سطح آموزه‌های تحصیلی خود را با این آزمون می‌توانید ثابت کنید.

مرکز آزمون gmat در کشور آمریکا قرار دارد.

هزینه این آزمون که جزو آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های ایتالیا می‌باشد، ۲۸۵ دلار امریکا، ۲۵۰ یورو و ۲۲۵ پوند انگلیس است.

شرایط سنی شرکت در gmat

با توجه به اینکه این آزمون برای ورود به مقاطع فوق‌لیسانس، دکتری و بالاتر است، پس یاید حداقل سن شما در زمان ثبت‌نام ۲۱ سال تمام باشد.

نمره قبولی در این آزمون: درمجموع ۸۰۰ است

آزمون GMAT در سطح بین‌المللی موردپذیرش است و نمره آن کلید اصلی جهت ادامه تحصیل به خصوص در مقاطع فوق‌لیسانس، دکتری می‌باشد.

 

۶. TOLC

آزمونی است که در دانشگاه‌های مختلف کشور ایتالیا با توجه به سطح علمی متقاضیان جهت ورود به مقطع کارشناسی برگزار می‌شود.

می‌توان گفت این آزمون‌ نسبتاً ساده محسوب می‌شود. افراد برای شرکت در این آزمون ابتدا باید دروس پایه مقطع دبیرستان کشور ایتالیا را مطالعه کنند تا با آمادگی کامل در جلسه آزمون حاضر شوند.

خوب است بدانید متقاضیان فقط یک‌بار در ماه می‌توانند در آزمون تولک شرکت کنند.

 

شرایط شرکت در آزمون تولک

جهت شرکت در این آزمون ارائه مدرک دیپلم لازم است. همچنین فرد باید به زبان انگلیسی تسلط داشته باشد. پس از شرکت در آزمون، لیست پذیرش شدگان را می‌توانید در Albo di Ateneo ببینید. اگر چه در این آزمون پذیرفته شده باشید،از ۱۸ جولای تا ۲۰ ژوئیه می‌توانید نسبت به ثبت‌نام در رشته مورد نظر خود اقدام کنید.

 

۷. سخن پایانی

در این مطلب به آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های ایتالیا اشاره کرده‌ایم. توضیحات می‌تواند فرصت مناسبی جهت تحصیل شما عزیزان باشد؛ در همین راستا گروه مهاجرتی الترا آماده پاسخ گویی تلفنی و حضوری به شما عزیزان است و کلیه امور مربوط به پذیرش و اخذ ویزا و اقامت را به عهده دارد. هموطنان متقاضی تحصیل در ایتالیا، می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به صورت حضوری به دفاتر گروه مهاجرتی الترا در شهرهای تهران، و آمل مراجعه نمایند.

 

الترا را در اینستاگرام دنبال کنید👣

گروه مهاجرتی الترا
گروه تخصصی اخذ اقامت تحصیلی و کاری در ایتالیا، روسیه، مجارستان و ترکیه
تهران، پاسداران شمالی، سه راه اقدسیه، جنب بانک صادرات، ساختمان ۷۵۰ ، طبقه ۱
آمل، خیابان هراز، آفتاب ۴۴، ساختمان نژاد، طبقه دوم

با ما در ارتباط باشید ۰۹۱۱۳۰۷۷۲۴۴

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیبازگشت به بالاتماس