انتقال دانشجویان پزشکی خارج به داخل

دانشجویانی که علاقمند به تحصیل در رشته های پزشکی در دانشگاه های خارج از کشور هستند ممکن است بنا به دلایلی تمایل به تحصیل در دانشگاه های داخل کشور در رشته خود داشته باشند. دانشجویان تمامی مقاطع تحصیلی کارشناسی، ارشد و دکتری رشته های علوم پزشکی از جمله پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی لازم است سه ماه قبل از شروع سال تحصیلی اقدام به بارگذاری مدارک لازم در سامانه یکپارچه خدمات کنسولگری نمایند. پس از تایید این مدارک توسط این سازمان، داوطلبان تحصیل در داخل کشور باید درخواست انتقالی خود را به همراه تمامی مدارک تایید شده در سامانه انتقال دانشجویان خارج به داخل کشور وزارت بهداشت ۱۴۰۱ ثبت نمایند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انتقال دانشجویان پزشکی خارج به داخل تا انتهای این نوشتار همراه ما باشید.

 

 

شرایط جدید انتقال دانشجویان پزشکی از خارج به داخل کشور

شروط عمومی:
 • دانشجو باید به صورت قانونی از کشور خارج شده باشد.
 • اقامت معتبر و گواهی اشتغال به تحصیل داشته باشد. 
 • آزمون ارزیابی وزارت علوم را با موفقیت پشت سر گذارد. حد نصاب قبولی ۶۰ درصد نمره کل آزمون خواهد بود.
 • دانشگاه محل تحصیل مورد تایید شورای عالی ارزشیابی و وزارت بهداشت باشد. 
 • منع قانونی برای ادامه تحصیل از نظر مقررات آموزشی و وضعیت نظام وظیفه برای داوطلبان مرد وجود نداشته باشد. حداکثر تعداد دفعات مجاز شرکت در آزمون علوم پایه برای متقاضیان مذکور ‌سه نوبت خواهد بود.
 • مدرک دیپلم متوسطه و گواهی پیش دانشگاهی به همراه مدرک تحصیلی هر دوره برای ورود به دوره بعد را به همراه داشته باشند. این افراد پس از تحصیل در مقطع کارشناسی، همانند سایر دانش‌آموختگان مقاطع کارشناسی داخل کشور، از طریق شرکت در آزمون های ورودی مربوطه، امکان ادامه تحصیل در مقطع دکتری عمومی رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی و یا مقاطع کارشناسی ارشد ناپیوسته و دکتری تخصصی (Ph.D) متناسب با رشته تحصیلی مقطع کارشناسی را دارند.

 

شرایط اختصاصی:
 • میانگین نمرات امتحانی پایان دوره متوسطه نظام قدیم یا میانگین کل پایان دوره پیش دانشگاهی نظام جدید داوطلب باید بالاتر از معدل ۱۲ برای مقطع کاردانی و معدل ۱۴ برای دوره های کارشناسی پیوسته و ناپیوسته باشد. همچنین برای مقطع دکتری وزارت بهداشت (پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی ) میانگین نمرات پایان دوره متوسطه نظام قدیم باید بالاتر از نمره ۱۶ و میانگین کل نمرات دیپلم و دوره پیش دانشگاهی نظام جدید بالاتر از ۱۷ باشد. متقاضیان انتقال در مقطع کارشناسی ارشد باید میانگین نمرات پایان مقطع کارشناسی شان بالاتر از ۱۵ باشد.
 • دانشجویان تمامی مقاطع تحصیلی علاوه بر شرط معدل باید تمامی واحدهای درسی خود را با توجه به هر مقطع تحصیلی طبق تاییدوزارت بهداشت گذرانده باشند، تطبیق واحدهای درسی پس از معرفی دانشجو به دانشگاه بر عهده دانشگاه پذیرنده می باشد.
 • دانشجویان مقطع دکتری در صورتی که برنامه آموزشی آن ها در خارج از کشور مانند برنامه آموزشی داخل کشور شامل دو مرحله آموزشی و پژوهشی باشد، می توانند درخواست انتقالی خود را ثبت نمایند.
 • داوطلبان دکتری بعد از گذراندن دروس مرحله آموزشی باید در امتحان جامع دکتری خارج از کشور شرکت و در آزمون صلاحیت علمی دانشجویان انتقالی حداقل نمره لازم را کسب نمایند. در صورت عدم برگزاری این آزمون در دانشگاه مبدا باید پروپوزال این متقاضیان در دانشگاه مبدا به تصویب برسد.

 

 

بیشتر بخوانید: نحوه انتقال دانشجویان از خارج به داخل کشور ایران

انتقال دانشجو از خارج به داخل کشور ایران

 

دلایل بازگشت دانشجویان خارج از کشور به ایران

بعضی از دانشجویان بین‌المللی پس از گذشت مدتی از تحصیل، به دلایل مختلفی از جمله نارضایتی از کیفیت دانشگاه محل تحصیل، هزینه‌های بالا و شرایط نامساعد زندگی در کشور مقصد، مسائل سیاسی و امنیتی، حوادث غیرقابل پیش بینی قصد برگشت به کشور مبدا را دارند. در نظام آموزش ایران برای این دانشجویان تدابیری اندیشیده شد. تا بتوانند ادامه تحصیلات خود را در داخل کشور بگذرانند.

انتقال دانشجو به خصوص در رشته‌محل‌های اینطور متقاضی و رشته‌های پرطرفدار، توجه به عدالت آموزشی و کیفیت آموزش به خصوص در رشته‌های گروه پزشکی با لحاظ احساس مسئولیت حاکمیت در قبال شهروندان خود از الزامات کارآمدی سیاست‌ها، قوانین و عملکرد دستگاه‌های مجری در این زمینه می باشد.

 

شرایط انتقال دانشجویان پزشکی شاغل به تحصیل از خارج به داخل کشور

مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اطلاعیه جدیدی در خصوص شرایط انتقال دانشجویان پزشکی شاغل به تحصیل از خارج به داخل کشور اعلام کرد. پیرو اطلاعیه‌های قبلی که در خصوص ممنوعیت انتقال، جهت ورودی‌های بعد از آغاز ژانویه ۲۰۱۹ در دانشگاه‌های خارج از کشور اعلام شد. و بر اساس سیاست‌های ابلاغی ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور شورای عالی انقلاب فرهنگی، آن عده از دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور، که بر اساس سه معیار ویزا، خروج از کشور و گواهی شروع به تحصیل، از اول ژانویه ۲۰۱۹ در دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت در خارج از کشور شروع به تحصیل نموده‌اند. با ظرفیت محدود، امکان انتقال در سه رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی پس از طی ۷۲ واحد درسی مرتبط در خارج از کشور و با شرکت در آزمون ارزیابی صلاحیت علمی و کسب ۶۰ درصد نمره کل را دارند.

رای شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی کشور برای انتقال دانشجویان خارج به داخل کشور به شرح زیر است:
 • دانشجویانی که قبل از سال ۲۰۱۹ به خارج از ایران برای تحصیل رفتند. و هم اکنون قصد بازگشت به کشور را دارند آزمون صلاحیت بالینی برگزار خواهد.
 • دانشجویانی هم که از سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۳ میلادی در دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت و رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی تحصیل کردند. نیز شامل این آزمون می شوند.
 • برای دانشجویانی که بعد از سال ۲۰۲۳- ۲۰۲۲ به خارج کشور رفتند. این افراد می توانند در آزمون صلاحیت علمی شرکت کنند. البته فقط برای دوره مقطع کارشناسی پذیرش می شوند. بعد از اتمام دوره کارشناسی به پزشکی با قبولی در این آزمون، ادامه تحصیل می دهند.

 

سامانه نقل و انتقال دانشجویان از خارج به داخل

 • بررسی پرونده متقاضیان با شروع ترم اول سال تحصیلی در داخل و خارج از کشور زمانبر می باشد.
 • تمامی افرادی که دارای شرایط انتقال بوده بعد از تکمیل پرونده خود در سامانه انتقال دانشجو به ایران،منتظر اطلاع رسانی برای زمان مصاحبه باشند.
 • در صورت عدم تکمیل پرونده الکترونیکی در سامانه، اقدامی از سوی مرکز خدمات آموزشی میسر نخواهد بود.
 • دانشجویان متقاضی انتقال از خارج کشور، متقاضی ارزشیابی مدارک تحصیلی و متقاضی تسهیلات ارزی، نسبت به ثبت نام و ارائه مستندات از طریق سامانه میخک (سامانه تایید اسناد کنسولی) و هماهنگی با سرکنسولگری‌های جمهوری اسلامی ایران درکشور محل تحصیل خود اقدام نمایند و کد رهگیری برای هر مدرک را اخذ نمایند.

 

موسسه مهاجرتی انتقال دانشجو به ایران

لازم به ذکر است که سالانه تعداد محدودی از دانشجویان علوم پزشکی توسط وزارت بهداشت اجازه ورود به کشور را به دست خواهند آورد. و به دانشگاه‌های ایرانی راه پیدا خواهند کرد. لذا برای اینکه جزو چند فرد انتخابی باشید باید شدت ریسک را کاهش دهید. قبل از هر اقدامی در صورت نیاز به مراجعه حضوریی ما را مطلع کنید. اگر کار شما نیاز به مراجعه حضوری دارد کافیست تا نیاز خود را در قالب درخواست برای ما ثبت کنید. کارشناسان التراگروپ با شما تماس می‌گیرند و با کسب اطلاعات کافی به‌دنبال انجام سریع انتقال دانشجو به ایران می‌شوند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیبازگشت به بالاتماس