دانشجویانی که می خواهند در اروپا تحصیل کنند اغلب به انگلستان، آلمان یا فرانسه فکر می کنند، اما تحصیل در ایتالیا می تواند در دراز مدت نیز مفید باشد. بسیاری از دانشگاه های برتر ایتالیا برنامه هایی را برای تحصیل در ایتالیا برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند. در اینجا تمام اطلاعاتی که برای کار و تحصیل در ایتالیا به آن نیاز دارید آورده شده است. برنامه های کارشناسی ارشد تمام مدت وجود دارد. پس از آن، پس از تحصیل در ایتالیا می توانید برای Work Permit اقدام کنید.

در اینجا راهنمای گام به گام اقامت و اجازه کار پس از تحصیل در ایتالیا است. همچنین در قسمت بعدی در مورد مجوز تحصیل، مجوز کار و تحصیل، نحوه کار پس از اتمام تحصیلات خود از کالج های ایتالیا صحبت خواهیم کرد.

پس از تحصیل در ایتالیا باز بمانید :

ایتالیا به عنوان کشوری زیبا، دارای شهرهای دانشجویی برتر نیز می باشد که دانشجویان بین المللی می توانند تجربه برجسته ای از زندگی به دست آورند. در نهایت آنها سعی می کنند مدتی دیگر در آنجا بمانند تا تجربه کاری نیز به دست آورند. اما برای ماندن در کشور باید مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا را دنبال کنید. معیارهای واجد شرایط بودن گزینه اقامت در ایتالیا پس از فارغ التحصیلی از مدرک لیسانس محاسبه نمی شود.

گزینه Stay Back در ایتالیا بعد از کارشناسی ارشد :

در ایتالیا گزینه های اقامت در ایتالیا فقط در صورتی مجاز است که دوره دکترا یا مقطع کارشناسی ارشد سطح ۲ را در ایتالیا گذرانده باشید. اقامت در ایتالیا پس از استادان به عنوان “Permesso di Soggiorno” شناخته می شود که به معنای واقعی کلمه اجازه اقامت ترجمه شده است. بر اساس مقطع تحصیلی و دانشگاه، اقامت تا ۶ تا ۱۲ ماه مجاز است. اگر دانشجویی نتواند در آن دوره شغلی پیدا کند، باید به کشور مبدأ خود برگردد. بنابراین امکان اقامت مجدد در ایتالیا برای دانشجویان بین المللی پس از کارشناسی ارشد و دکترا وجود دارد.

مجوز کار پس از تحصیل در ایتالیا:

۱. برای دانشجویان اتحادیه اروپا

برای دانشجویان اتحادیه اروپا، نیاز به اجازه اقامت وجود خواهد داشت و اجازه کار خاص پس از تحصیل در ایتالیا لازم نیست. آنها تا زمانی که در ایتالیا کار می کنند می توانند مجوز اقامت را تمدید کنند.

۲. برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا

دانشجویان غیر اتحادیه اروپا پس از تحصیل در ایتالیا به مجوز کار و اجازه اقامت دانشجویی نیاز دارند. در اینجا نکاتی هستند که باید به آنها توجه کنید:

فقط دانشجویان دکترا مدرک کارشناسی ارشد درجه دوم می توانند پس از پایان برنامه برای اجازه اقامت موقت اقدام کنند.
داشتن شغل پس از پایان دوره تمدید آنها در ۶ تا ۱۲ ماه مهم است. همچنین دانشجویان می توانند برای دوره کارآموزی تا ۱۲ ماه اقدام کنند.
برای اجازه کار پس از تحصیل در ایتالیا، دانشجویان غیر اتحادیه اروپا به “permesso di Lavoro” نیاز دارند.
متوسط دستمزد در ایتالیا می تواند حدود ۱۳۰۰ یورو برای ۱۴ ماه باشد، بر اساس تحصیلات و تجربه شما. همیشه توصیه می شود که درک اولیه از زبان ایتالیایی و انگلیسی داشته باشید.

برای بهره مندی از قرار گرفتن در معرض کار بین المللی با کمک اقامت در ایتالیا و اجازه کار در ایتالیا، نیاز به تحصیل در مقطع دکترا یا کارشناسی ارشد در ایتالیا دارید، برای آن به مجوز دانشجویی نیاز دارید. در اینجا جزئیات مربوط به مجوز تحصیل است.

مجوز تحصیل در ایتالیا:

دانش آموزان اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا:

دانشجویان اتحادیه اروپا اگر بخواهند در دانشگاه ایتالیایی تحصیل کنند به مجوز خاصی به جز پاسپورت نیاز ندارند.

دانشجویان غیر اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا:

دانشجویانی که از اتحادیه اروپا نیستند، اگر می خواهند در ایتالیا تحصیل کنند و تحصیلات عالی خود را دنبال کنند، باید برای مجوز تحصیلی خاص درخواست دهند.

هر ساله تعداد زیادی از دانشجویان از سراسر جهان برای تحصیل به ایتالیا مهاجرت می کنند. میدونی چرا؟ شما پاسخ های خود را در اینجا دریافت خواهید کرد: دلایل اصلی برای تحصیل در ایتالیا

دو نوع ویزای دانشجویی در ایتالیا وجود دارد:

۱. ویزای ایتالیا نوع C: دوره های کوتاهتر

دانش‌آموزانی که می‌خواهند برنامه کوتاه‌تری یا دوره زبانی را که بیش از ۹۰ روز طول نمی‌کشد بگذرانند، این نوع ویزا را دریافت می‌کنند. دانشجویانی که در برنامه های تبادل دانشجو یا کلاس های زبان شرکت می کنند، ویزای نوع C ایتالیا را انتخاب می کنند.

ویزای ایتالیا رو چطور میتونم دریافت کنم؟

۲. ویزای ایتالیا نوع D: دوره های طولانی تر

برای دوره تحصیلی مناسب که دارای ۲۰ ساعت تحصیلی در هفته یا ۸۰ ساعت در ماه است، به این نوع ویزای دانشجویی برای ایتالیا نیاز است.

زمان رسیدگی به ویزا
زمان پردازش ویزای ایتالیا معمولاً ۱ تا ۳ هفته است. مصاحبه ویزا سه ماه قبل از ورود شما به ایتالیا گرفته می شود. بنابراین، شما باید حداقل قبل از ۳ ماه برای ویزای دانشجویی اقدام کنید.

مجوز کار ویزای تحصیلی ایتالیا:

۱. دانش آموزان اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا:

دانشجویان اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا برای کار در ایتالیا به مجوز کار خاصی نیاز ندارند، با این حال، نمی توانند بیش از ۲۰ ساعت در هفته در طول جلسه تحصیلی کار کنند.

۲. دانشجویان غیر اتحادیه اروپا / EEA:

دانشجویان غیر اتحادیه اروپا برای کار در حین تحصیل به مجوز کار دانشجویی بین المللی نیاز دارند و ساعات کاری مجاز برای آنها یکسان است. یادت باشه:

در ایتالیا، دانشجویان بین المللی مشاغل پاره وقت یا کارآموزی خواهند داشت و حدود ۵۰۰ یورو می پردازند.
به خاطر داشته باشید که اگر برنامه شما کمتر از ۳ ماه باشد، پس شما واجد شرایط مجوز کار در ایتالیا نیستید.

و برخی از دانشجویان در مورد اینکه آیا ما می توانیم ویزای دانشجویی را به ویزای کار تبدیل کنیم و مدت طولانی تری در ایتالیا بمانیم و شغل خود را بسازیم سوالی دارند؟

بله، امکان تبدیل ویزای دانشجویی به ویزای کاری وجود دارد. می توانید دلیل اقامت خود را تغییر دهید و مدت طولانی تری در ایتالیا بمانید. برای رشد شغلی خود با تغییر ویزای دانشجویی به ویزای کار پس از تحصیل در ایتالیا در ایتالیا، باید تحصیلات واجد شرایط را در ایتالیا کسب کرده باشید.

 

امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد و هر چه زودتر تصمیم بگیرید و شروع به کار کنید.

 گروه مهاجرتی الترا کنار شماست تا رویای تحصیل در خارج از کشور را به واقعیت تبدیل کنید.

ما را در اینستاگرام فالو کنید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

صفحه اصلیبازگشت به بالاتماس